Ovoce a zdraví

 Zde uvádíme některé námi pěstované ovocné druhy a jejich vliv na lidské zdraví.

 

Jablka

 

"Kdo jablko denně sní, k tomu lékař nechodí" praví anglické přísloví.

Jak ukázaly nejnovější výzkumy, jablka jsou ještě zdravější než-li se původně myslelo. Obsahují až pětkrát více antioxidantů, než-li se doposud uvádělo. Jablka obsahují mnoho polyfenolických antioxidantů, které pomáhají s odplavováním nebezpečných látek z těla.

Látky, které jablka obsahují (především flavonoidy a fenolové kyseliny), blahodárně působí na dýchací cesty, pomáhají léčit záněty dýchacího ústrojí.

Jablko je označováno za léčivé ovoce ... obsahuje více než 30 různých minerálních látek a stopových prvků, např. provitamin A, vitamin B, kyselinu listovou, vitamin C a E, draslík. Pektin obsažený v jablkách není v žádném jiném plodu obsažen v takovém množství.

Látky obsažené v jablku působí jako přirozený prostředek proti revmatizmu, karboxylové kyseliny čistí zubní sklovinu, polyfenoly chrání před onemocněním srdce, krevního oběhu, pektin snižuje hladinu cholesterolu a váže škodlivé látky v těle, příznivě ovlivňuje zažívání.

 

 

 

 

Meruňky

 

Meruňky patří mezi nejzdravější ovoce. Obsahují kromě jiného i důležitý beta-karoten, který brání negativním vlivům volných radikálů na náš organismus, posiluje imunitní systém a také je potřebný při zdravém letním opalování pokožky.

Meruňky mají celkově výrazně pozitivní účinek na organizmus. Mezi nejvýznamější lze zmínit tyto účinky:

- posilují nehty, vlasy i pokožku,
- působí proti volným radikálům, a mají tak celkově omlazovací efekt, resp. zpomalují proces stárnutí,
- zlepšují krevní obraz,
- pomáhají při astmatu,
- pomáhají při únavě,
- posilují imunitu,
- odbourávají tuky,
- působí antistresově,
- pomáhají při léčbě anémie,
- pomáhají při neurózách a nespavosti,
- urychlují průběh rekonvalescence,
- zlepšují zrak,
- snižují hladinu cholesterolu,
- a působí proti zácpě.

Účinné látky

Dužnina meruněk obsahuje velké množství sacharidů, organických kyselin a minerálních látek (zejména železo, bor a draslík). Z vitamínů obsahují:

- provitamín A,
- vitamín B,
- vitamín C,
- a vitamín PP.

Mimo to mají léčivé účinky též meruňková jádra. Obsahují olej, bílkoviny, železo a vitamín B.

Meruňky jsou výborné nejen čerstvé nebo sušené,ale i v tekutém stavu :)

 

 

 

 

 
Švestky

 

Když se řekne švestka, většinou se nám vybaví slivovice, i ta může mít při umírněné konzumaci příznivý vliv na naše zdraví.

Švestky obsahují mnoho vitaminů a minerálů především vitaminy skupiny B, někdy jsou dokonce přirovnávány k "tabletě B-komplexu". Uveďme si pro příklad vitamin B12 - kabalamin, důležitý vitamin pro krvetvorbu, jeho konzumace je prevencí nebezpečné anémie. Dále např. biotin - vitamin H, který je nezbytný pro látkovou přeměnu v těle a pečuje o zdraví a krásu naší pokožky, vlasů a nehtů.
Dalším důležitým vitaminem, zastoupeným ve švestkách, je vitamin E, silný antioxidant, chránící buňky lidského těla před poškozením. Je prevencí některých druhů rakoviny a kardiovaskulárních chorob, jako je infarkt, mrtvice a pod., pomáhá také udržovat zdravou hladinu cholesterolu v krvi.
Švestky jsou ale především bohatou zásobárnou minerálů, obsahují draslík (srdce, nervy, svaly), fosfor (látková přeměna, zuby, kosti), železo (krvetvorba, okysličování buněk), hořčík (mozek, svaly, metabolismus), vápník (kosti, zuby, nervy) a menší množství síry a zinku.